Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Urlop wypoczynkowy w okresie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim
18 maja 2016
Pracownica korzysta z przewidzianego w art. 182 ze znaczkiem 1e kodeksu pracy (dalej: KP) uprawnienia polegającego na łączeniu urlopu rodzicielskiego z pracą na 1/2 etatu. Jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, posiada ponad 10 letni staż pracy i przed złożeniem wniosku na zasadach określonych w tym przepisie pracowała na pełnym etacie. Czy w okresie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim może korzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeżeli tak, to ile godzin należy odliczyć z jej puli urlopowej, przy założeniu, że pracuje w podstawowym systemie czasu pracy po 4 godziny od poniedziałku do piątku i zamierza skorzystać z 2-tygodniowego urlopu wypoczynkowego w okresie od 18 do 29 kwietnia 2016 r.? W roku 2016 pracownica ta jeszcze nie korzystała z urlopu wypoczynkowego. Urlop wypoczynkowy za 2015 rok wykorzystała w całości.

Zgodnie z art. 1821e KP, pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Podjęcie pracy w tym trybie następuje na pisemny wniosek, w którym pracownik wskazuje wymiar czasu pracy, na jakim zamierza pracować w okresie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim. Wniosek ten powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy na omawianych zasadach. Pracodawca nie jest bezwzględnie związany przedmiotowym wnioskiem. Może on odmówić jego akceptacji, jeżeli świadczenie pracy na część etatu na stanowisku zajmowanym przez pracownika nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.

Szerzej zob.: Przyczyny uzasadniające odmowę akceptacji wniosku pracownika w przedmiocie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą

W okresie korzystania z omawianego uprawnienia wymiar etatu pracownika określony w obowiązującej go umowie o pracę nie ulega zmianie. Wobec tego pozostaje on nadal zatrudniony na dotychczasowym etacie, a zmniejszeniu ulega jedynie wymiar jego czasu pracy (liczba godzin pracy) do wymiaru określonego we wniosku. Wymiar ten nie może być wyższy niż liczba godzin pracy ustalonych na podstawie art. 130 KP dla 1/2 etatu. Za pracę wykonywaną w tym okresie pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru godzin pracy. Na pozostałą część wymiaru udzielany jest urlop rodzicielski, za który pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński.

W okresie łączenia pracy z urlopem rodzicielskim pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego i może zawnioskować o jego udzielenie na ogólnych zasadach. W związku z tym, że wymiar jego etatu w tym okresie pozostaje bez zmian – zmianie nie ulega również wymiar jego urlopu wypoczynkowego (por. stanowisko MPiPS z 9.07.2014 r., w sprawie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika łączącego urlop rodzicielski z pracą na pół etatu, Rzeczpospolita, Prawo i praktyka z 15.07.2014 r., str. D1).

Tym samym pracownica, o której mowa w zapytaniu może skorzystać w 2016 roku z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 208 godzin (26 dni x 8 godzin). Biorąc pod uwagę jej aktualny rozkład czasu pracy, urlop wypoczynkowy wykorzystywany przez nią w okresie od 18 do 29.04.2016 r. spowoduje odliczenie z jej puli urlopowej 40 godzin urlopu wypoczynkowego co oznacza, że w tym roku kalendarzowym będzie mogła jeszcze skorzystać ze 168 godzin urlopu wypoczynkowego.

Sytuację prawną w sferze prawa do urlopu wypoczynkowego pracownika korzystającego z uprawnienia określonego w art. 1821e KP należy odróżnić od sytuacji prawnej pracownika korzystającego z uprawnienia określonego w art. 1867 KP.

W myśl tego ostatniego przepisu, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wiążący wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. W tym przypadku dochodzi do faktycznego obniżenia wymiaru etatu, co w konsekwencji rzutuje na wymiar urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06