Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Długość przerwy na karmienie w przypadku dzieci nie urodzonych przy jednym porodzie
14 maja 2016
Dzień dobry, Jedna z naszych pracownic karmi dwoje dzieci piersią. Przy czym są to dzieci z dwóch kolejnych porodów. Pracuje ona na pełnym etacie po 8 godzin dziennie. Czy z tytułu karmienia każdego z dzieci pracownica ta uzyskuje prawo do dwóch półgodzinnych przerw (razem 2 godziny dziennie), czy też sytuację tę należy traktować jako przypadek karmienia dwójki dzieci (bliźniąt), co daje jej prawo do dwóch 45-minutowych przerw (razem 1,5 godziny dziennie)?

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, na zasadach określonych w art. 187 kodeksu pracy (dalej: KP).

Ilość przerw zależy od wymiaru czasu pracy, w jakim świadczy pracę uprawniona pracownica. Z omawianego prawa nie może skorzystać pracownica, której czas pracy nie przekracza 4 godzin dziennie. Jeżeli czas pracy pracownicy karmiącej waha się w przedziale od 4 do 6 godzin dziennie, wówczas przysługuje jej jedna przerwa na karmienie. Pracownica, której czas pracy wynosi więcej niż 6 godzin dziennie może skorzystać z dwóch przerw na karmienie (zob. art. 187 § 2 KP).

Natomiast długość przerw zależy od liczby karmionych dzieci. Pracownica karmiąca piersią jedno dziecko ma prawo do jednej (gdy pracuje ≥4 lecz ≤6 godzin dziennie) bądź dwóch (gdy pracuje >6 godzin dziennie) 30-minutowych przerw, podczas gdy pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko może skorzystać z jednej (gdy pracuje ≥4 lecz ≤6 godzin dziennie) bądź dwóch (gdy pracuje >6  godzin dziennie) 45-minutowych przerw.

Pracownica mająca prawo do dwóch przerw na karmienie (pracująca >6 godzin dziennie) może wystąpić do pracodawcy z wiążącym go wnioskiem o połączenie obydwu przerw w celu ich łącznego wykorzystywania. Dzięki takiej „kumulacji” powstaje jedna 60-minutowa (karmienie jednego dziecka) bądź jedna 90-minutowa przerwa (karmienie więcej niż jednego dziecka) (zob. art. 187 § 1 KP). 

Przepisy nie przewidują szczegółowego trybu udzielania przedmiotowych przerw. W doktrynie prawa pracy zgodnie przyjmuje się, że podstawą korzystania z omawianego prawa jest oświadczenie pracownicy, z którego wynika potrzeba karmienia dziecka piersią. Pracodawca może jednak żądać potwierdzenia tego faktu w formie odpowiedniego zaświadczenia wydanego przez lekarza (art. 6 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 KP).

Karmienie więcej niż jednego dziecka piersią daje prawo do dłuższych przerw. Nie ma przy tym znaczenia, czy karmione przez pracownicę dzieci są bliźniętami, czy też pochodzą z kolejnych porodów. W tym drugim przypadku pracodawca może wymagać, aby zaświadczenie lekarskie jednoznacznie wskazywało na potrzebę karmienia obydwu dzieci.   

A zatem, karmione w tym samym okresie dzieci pochodzące z różnych porodów nie dają prawa do oddzielnych dwóch 30-minutowych przerw na każde z nich (2 dzieci x 2 przerwy x 30 minut = 2 godziny). Wobec tego, w przypadku opisanym w zapytaniu pracownica może skorzystać jedynie z dwóch 45-minutowych przerw na karmienie (2 x 45 minut = 1,5 godziny).
 




Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06