Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Rozwiązanie umowy o pracę w związku ze zmianą miejsca zamieszkania nie zwalnia z obowiązku zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych
28 czerwca 2016

W czerwcu 2016 roku skończyłam jednoroczne studia podyplomowe z zakresu HR, na które skierował mnie pracodawca w 2015 roku. Pokrył on czesne za oba semestry. Podpisałam umowę o podnoszenie kwalifikacji, w której zobowiązałam się przepracować 3 lata w jego firmie po zakończeniu studiów, pod rygorem zwrotu kosztów szkolenia. Jesienią 2016 roku wychodzę za mąż i w związku z tym będę przenosić się w inny region Polski. Fakt ten powoduje konieczność rozwiązania umowy o pracę z obecnym pracodawcą. Pamiętam, że kiedyś w takiej sytuacji pracownik był zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji. Czy zasada ta obowiązuje nadal?

Niestety nie.

Zgodnie z art. 1031 kodeksu pracy (dalej: KP), pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą przysługują z mocy prawa dwa świadczenia:

  1. urlop szkoleniowy;
  2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Ponadto, pracodawca może (ale nie musi) przyznać takiemu pracownikowi dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie (np. czesne), przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (zob. art. 1033 KP).

Pracodawca, który przyznał pracownikowi dodatkowe świadczenia może (ale nie musi) zobowiązać go do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez czas nie dłuższy niż 3 lata (okres odpracowania). W takiej sytuacji pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem tzw. umowę szkoleniową, która określa ich wzajemne prawa i obowiązki związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych. W umowie należy określić m.in. długość okresu odpracowania oraz koszt dodatkowych świadczeń poniesionych przez pracodawcę.   

Artykuł 1035 KP zawiera zamknięty katalog przypadków, których zaistnienie pociąga za sobą obowiązek zwrócenia pracodawcy poniesionych przez niego kosztów dodatkowych świadczeń. Zgodnie z tym przepisem, pracownik:

  1. który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,
  2. z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy (art. 52 KP), w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w okresie odpracowania,
  3. który przed zakończeniem okresu odpracowania rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem (nie dotyczy przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z powodu mobbingu),
  4. który przed zakończeniem okresu odpracowania rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 943 KP, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach

- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Aktualnie obowiązujące przepisy nie zwalniają z obowiązku zwrotu kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracownika, w związku z przeprowadzką do innej miejscowości, ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.

Możliwość taką przewidywał § 6 ust 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. z 1993 r. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Rozporządzenie to zostało jednak już uchylone, a jego postanowienia zastąpiła obecnie obowiązującą regulacja zawarta w art. 1031 – 1036 KP, odnoszącą się do problematyki podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

W okresie przejściowym, na przepisy rozporządzenia mogli powoływać się jeszcze pracownicy, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych w starym stanie prawnym, tj. przed 16.07.2010 r. Jak wynika z treści zapytania, Czytelniczka niestety nie należy do tej grupy pracowników. Stąd też rozwiązanie przez nią umowy o pracę przed zakończeniem okresu odpracowania będzie wiązało się z obowiązkiem zwrócenia pracodawcy poniesionych przez niego kosztów studiów podyplomowych. Decyzja o ewentualnym zwolnieniu jej z tego obowiązku należy wyłącznie do pracodawcy.

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06