
Z powodu obniżenia rentowności naszego przedsiębiorstwa, w najbliższym czasie zamierzamy wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę jednemu z naszych pracowników. Obecnie zatrudniamy w sumie 21 pracowników, w tym 18 pracowników kodeksowych, 1 pracownika tymczasowego oraz 2 pracowników młodocianych (umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego). Zwolnienie dotyczy pracownika kodeksowego. Czy do limitu 20 pracowników, o których mowa w ustawie o zwolnieniach grupowych wliczamy również pracowników tymczasowych i pracowników młodocianych i czy w związku z tym pracownikowi temu będzie przysługiwała odprawa pieniężna?
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.) – dalej: „ZwGrupU”, jej przepisy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
- 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Poza opisanym powyżej tzw. trybem grupowym, ZwGrupU znajduje również zastosowanie w przypadku tzw. trybu indywidualnego, czyli w sytuacji, gdy zachodzi konieczność rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn ich niedotyczących, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 ZwGrupU (art. 10 ZwGrupU). Oznacza to, że przy spełnieniu ww. przesłanek ustawa znajdzie zastosowanie nawet w przypadku zwolnienia 1 pracownika.
Jak z powyższego wynika, jedną z przesłanek stosowania ZwGrupU jest liczba zatrudnionych pracowników, których w zakładzie pracy powinno być co najmniej 20. Ustawa nie wprowadza własnej definicji pracownika. Stąd też wiążąca jest definicja zawarta w art. 2 kodeksu pracy (dalej: KP), zgodnie z którym status pracownika posiada osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Przy czym, ZwGrupU nie znajduje zastosowania do każdego, kto posiada status pracownika. Jej działanie zostaje wyłączone w przypadkach wyraźnie wskazanych w przepisach.
Pierwszy taki przypadek został określony w jej treści. Ustawa ta wyłącza spod zakresu swego zastosowania pracowników mianowanych (zob. art. 11 ZwGrupU).
Kolejny przypadek odnajdujemy już poza ZwGrupU. Otóż, na podstawie art. 6 ustawy z dnia 9.07.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2016 r., 360) spod działania ZwGrupU wyłączeni zostali także pracownicy tymczasowi.
W doktrynie prawa pracy brak jest jednolitego stanowiska, co do konsekwencji wynikających z faktu wyłączenia stosowania ZwGrupU w odniesieniu do danej grupy pracowników. Na tle tego zagadnienia prezentowane są dwa przeciwstawne stanowiska.
Według pierwszego z nich pracownicy mianowani oraz pracownicy tymczasowi nie są pracownikami w rozumieniu ZwGrupU, a tym samym nie należy ich uwzględniać przy ustalaniu liczby pracowników zatrudnionych przez danego pracodawcę (tak m.in.: K. Jaśkowski (red.), E. Maniewska, J. Stelina: Grupowe zwolnienia. Komentarz, Kraków 2004, s. 27).
Zdaniem zwolenników drugiego stanowiska, przy ustalaniu liczby zatrudnionych pracowników, jako jednej z przesłanek stosowania ZwGruoU, uwzględniamy również pracowników, w stosunku do których ustawa nie znajduje zastosowania, a zatem również pracowników mianowanych i pracowników tymczasowych. Niestosowanie do nich przepisów ustawy nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że pracownicy należący do tych grup nie są pracownikami w rozumieniu tejże ustawy (tak, m.in.: T. Liszcz, komentarz do art. 1 ZwGrupU [w:] T. Liszcz, Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, LexisNexis, 2005, LEX/el.).
Autor niniejszego opracowania opowiada się za drugim z prezentowanych powyżej stanowisk. Tym samym uważa, że konsekwencją wyłączenia określonej grupy pracowników spod działania ZwGrupU jest pozbawienie ich możliwości korzystania z uprawnień przewidzianych w jej przepisach, w szczególności prawa do odprawy pieniężnej (art. 8 ZwGrupU) oraz prawa ponownego zatrudnienia (art. 9 ZwGrupU). W żadnej zaś mierze nie stwarza natomiast podstaw do tworzenia fikcji prawnej, przejawiającej się w traktowaniu ich jako osób nieposiadających statusu pracownika na potrzeby ustalania liczebności załogi.
Mniej kontrowersji wzbudza natomiast kwestia stosowania przepisów ZwGrupU do pracowników młodocianych. W literaturze fachowej przeważa bowiem pogląd, iż ta grupa pracowników bez wątpienia podlega przepisom omawianej ustawy. W konsekwencji, pracowników tych należy wliczać do stanu zatrudnienia, o którym mowa w art. 1 ZwGrupU. Przysługują im również przewidziane w tej ustawie uprawnienia (por. m.in.: K. Konopka, M. Zdanowska, komentarz do art. 1 ZwGrupU [w:] K. Konopka, M. Zdanowska, Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Komentarz, LexisNexis 2012, LEX/el.). Przy czym należy pamiętać, że możliwość wypowiedzenia umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego została ograniczona wyłącznie do przypadków enumeratywnie wyliczonych w art. 196 KP (por. m.in.: W. Sanetra, O zakresie podmiotowym zwolnień z przyczyn po stronie zakładu pracy, PiZS nr 5-6/1990, s. 11).
Mając na uwadze powyższe, pracownik, o którym mowa w zapytaniu nabędzie prawo do odprawy pieniężnej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn nieleżących po jego stronie. Ze względu na strukturę zatrudnienia u jego pracodawcy, teza ta zachowuje aktualność niezależnie od tego, które z przedstawionych powyżej stanowisk uznamy za słuszne.