Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Niepełnosprawność a odpracowywanie długich weekendów
17 czerwca 2016

W naszej firmie przyjęliśmy 3-miesięczne okresy rozliczeniowe, które pokrywają się z kalendarzowymi kwartałami. W celu przedłużenia majowego weekendu (26-29.05.2016 r.), pracodawca wyznaczył dzień wolny w dniu 27.05.2016 r., który mamy odpracować w sobotę 4.06.2016 r.

Jeden z naszych pracowników posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w związku z tym jego norma czasu pracy wynosi 7/35. Czy jednak z uwagi na nieprzekraczalną normę tygodniową pracownik ten może pracować w sobotę? 

Problematyka czasu pracy osób niepełnosprawnych została uregulowana w art. 15 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 ze zm.) - dalej jako: RehU.

Przepis ten uzależnia wymiar czasu pracy od stopnia niepełnosprawności. Na jego podstawie, czas pracy pracowników posiadających orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 1 RehU). Natomiast czas pracy pracowników posiadających orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 RehU). Wyjątek od tej reguły został przewidziany w art. 16 RehU.

Ustalone w ten sposób normy czasu pracy nie są normami „przeciętnymi” (średnimi), lecz „sztywnymi” (maksymalnymi). W kontekście przedstawionego zapytania szczególne znaczenie posiada fakt „sztywności” (nieprzekraczalności) tygodniowej normy czasu pracy, co powoduje, że brak jest możliwości jej przekroczenia w jednym z tygodni okresu rozliczeniowego przy założeniu, że przekroczenie to zostanie „zrekompensowane” przez wyznaczenie niższego wymiaru tygodniowego w innym tygodniu okresu rozliczeniowego. Innymi słowy, w żadnym z tygodni okresu rozliczeniowego tygodniowa norma czasu pracy dla pracownika posiadającego umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności nie może przekroczyć 35 godzin.   

Fakt ten sprawia, że w odniesieniu do pracowników posiadających orzeczenie stwierdzające któryś ze wspomnianych stopni niepełnosprawności wykluczone jest stosowanie praktyki odpracowywania dni wolnych w soboty, tak jak w przypadku opisanym w zapytaniu.

Mając na uwadze powyższe, najwłaściwszym rozwiązaniem w przedstawionej w zapytaniu sytuacji byłoby zwolnienie omawianego pracownika z obowiązku odpracowywania dnia wolnego (27.05.2016 r.) w sobotę (4.06.2016 r.).

Pracownik ten mógłby świadczyć pracę w sobotę pod warunkiem, że pracodawca wyznaczy mu dzień wolny na jeden z dni roboczych tego samego tygodnia.
 

 

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06