Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Opłacenie za pracownika składek na ubezpieczenie społeczne – skutki podatkowe
16 lipca 2015
W praktyce zdarza się, że pracodawca odprowadzi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaniżoną kwotę składek na ubezpieczenie społeczne, a następnie, w wyniku samokontroli lub na skutek interwencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dokona korekty deklaracji i dopłaci brakujące kwoty (najczęściej wraz z odsetkami).
Jeżeli pracodawca, po uregulowaniu należności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, otrzymuje od pracownika jej zwrot, sprawę można uznać za zakończoną. W sytuacji gdy pracownik nie jest jednak przez pracodawcę zobowiązany do dokonania zwrotu wpłaconej za niego należności, to po jego stronie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty (…) w tym: wynagrodzenia, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty oraz wszelkie inne kwoty, a także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zapłacone składki, nawet po zakończeniu stosunku pracy, będą stanowiły przychód z tego źródła, które było podstawą do ich odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreślenia w tym miejscu jeszcze wymaga, iż przychód stanowić będzie sama kwota dopłaconych składek, bez odsetek za zwłokę.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06