Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Nieobecności w pracy a tzw. okres odpracowania kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych
28 czerwca 2016
Za zgodą pracodawcy wyrażoną w trybie art. 103 ze znaczkiem 1 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP) podnoszę kwalifikacje zawodowe w formie dwuletnich (4-semestralnych) studiów podyplomowych. W umowie szkoleniowej pracodawca zobowiązał się pokryć koszty czesnego oraz materiałów szkoleniowych, natomiast ja zobowiązałem się do nierozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez 36 miesięcy licząc od momentu zakończenia studiów, pod rygorem zwrotu wspomnianych kosztów. Moje wątpliwości budzi zapis w umowie szkoleniowej, zgodnie z którym na poczet tych 36 miesięcy wliczany jest wyłącznie okres faktycznego wykonywania pracy z pominięciem okresów nieobecności w pracy spowodowanych m.in. chorobą, korzystaniem z urlopów, czy innych zwolnień od pracy. Czy tego typu zapis jest zgodny z prawem?

Pracodawca, który pokrył koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, określone w art. 1033 KP (opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie itp.), może zawrzeć z nim tzw. umowę szkoleniową, w której zobowiąże go do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez czas nie dłuższy niż 3 lata (tzw. okres odpracowania). Umowa ta określa wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez tego ostatniego. W przedmiotowej umowie należy określić m.in. długość okresu odpracowania oraz koszt świadczeń dodatkowych poniesionych przez pracodawcę, które pracownik będzie zobowiązany mu zwrócić w przypadkach określonych w art. 1035 KP. 

W myśl art. 1034 § 2 KP, umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy zawarte w rozdziale poświęconym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, czyli w art. 102-1036 KP. Przepisy te nie precyzują, w jaki sposób należy ustalać długość okresu odpracowania. W szczególności zaś nie wprowadzają zasady, zgodnie z którą na poczet okresu odpracowania wliczane są wyłącznie okresy efektywnego świadczenia pracy.

Tym samym, nieobecności w pracy spowodowane dowolną przyczyną, przypadające w okresie odpracowania nie zawieszają biegu tego okresu. Postanowienia umowy szkoleniowej zawierające odmienną w tym zakresie regulację byłyby niekorzystne dla pracownika. W konsekwencji należałoby je uznać za nieważne.

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06