Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy pracownik może samodzielnie skrócić urlop wypoczynkowy i przed jego zakończeniem wrócić do pracy?
10 czerwca 2016
Na zasadach art. 163 § 3 kodeksu pracy (dalej: KP), zawnioskowałam o udzielenie zaległego i tegorocznego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego. W sumie było to aż 52 dni (niewykorzystany urlop wypoczynkowy z 2015 roku oraz urlop wypoczynkowy za 2016 rok: 2 x 26 dni). W trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego zmieniłam nieco swoje plany i chciałabym zrezygnować z ostatnich 10 dni by móc je wykorzystać w późniejszym czasie. Niestety, nie znajduje wśród przepisów kodeksu pracy regulacji, która by wprost na to pozwalała. Czy jednak przez analogię nie mógłby w tym przypadku znaleźć zastosowania art. 167 KP? Jeżeli nie, to czy mogę wystąpić do pracodawcy z wiążącym wnioskiem o skrócenie urlopu wypoczynkowego?

Rzeczywiście, przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości skrócenia urlopu wypoczynkowego przez pracownika w celu wcześniejszego powrotu do pracy. Takie rozwiązanie byłoby możliwe wyłącznie za zgodą pracodawcy. Jeżeli jednak pracodawca zgody takiej nie wyrazi, to pracownik będzie zobligowany do wykorzystania urlopu w pełnym zawnioskowanym przez siebie wymiarze. Pracodawca może więc odmówić pracownikowi dopuszczenia do pracy przed zakończeniem urlopu wypoczynkowego.

Przywołany w zapytaniu art. 167 KP nie znajdzie zastosowania w analizowanym przypadku. Przewidziane w nim prawo odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego zostało bowiem przyznane wyłącznie samemu pracodawcy. Może on z niego skorzystać w sytuacji, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy stała się niezbędna z uwagi na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Odwołany z urlopu pracownik może żądać od pracodawcy zwrotu poniesionych przez siebie kosztów związanych z wcześniejszym zakończeniem wypoczynku.

Poza tym, urlop wypoczynkowy może zostać skrócony z powodu okoliczności stojących po stronie pracownika w przypadkach enumeratywnie wyliczonych w art. 166 KP. Przepis ten stanowi, że urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu z powodu:   

  1. czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
  2. odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  3. odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
  4. urlopu macierzyńskiego.

Część urlopu niewykorzystaną w związku z zaistnieniem jednego z wymienionych zdarzeń pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym.
 

 

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06