Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który po zakończeniu służby wojskowej nie powraca do pracodawcy
31 sierpnia 2016
Pracownik naszej firmy został powołany do odbycia okresowej służby wojskowej. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, które kończy się na krótko przed rozpoczęciem służby wojskowej. Przed jej rozpoczęciem (jesień 2016 r.) nie wykorzysta całego należnego urlopu wypoczynkowego za dany rok. Jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, która skończy się 31.12.2016 r., w trakcie odbywania służby wojskowej. Czy pracownik ten zachowa prawo do urlopu również za „końcówkę” roku, gdy będzie już w wojsku?

Artykuł 1552 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP) zawiera zamknięty katalog okresów nieświadczenia pracy, które powodują obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 1/12 za każdy miesiąc trwania tego typu nieobecności w pracy. Jedną z ujętych w tym katalogu przyczyn jest nieobecność w pracy spowodowana odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych (zob. art. 1552 § 1 pkt 3 KP).

Przy ustalaniu należnego w takim przypadku wymiaru urlopu wypoczynkowego odpowiednie zastosowanie znajduje konstrukcja tzw. urlopu proporcjonalnego, określona w art. 1551 § 1 pkt 2 KP. W konsekwencji tego faktu, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powracającego do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego ulegnie obniżeniu o 1/12 za każdy 1-miesięczny okres nieobecności spowodowanej wspomniana przyczyną.

Artykuł 1552 KP rozróżnia sytuację pracownika, który przed rozpoczęciem wskazanego w nim okresu nieobecności nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy (np. nieobecność trwała w dniu 1 stycznia i zakończyła się w trakcie tego samego roku) oraz pracownika, którego nieobecność rozpoczęła się już po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego (np. nieobecność rozpoczęła się po 1 stycznia).

W pierwszym przypadku, pracownik nabywa prawo do urlopu w momencie powrotu do pracy w wymiarze proporcjonalnym do okresu:

  1. pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego;
  2. zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Natomiast w drugim przypadku, wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu o okres nieświadczenia pracy, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Z literalnej wykładni art. 1552 KP wynika, że reguła proporcjonalnego zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy pracownik powraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy po okresie nieobecności w pracy. A ponadto, z treści tego przepisu wynika, że proporcjonalnemu pomniejszeniu ulega wymiar urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym nastąpił powrót do pracy.

Tym samym, w sytuacji, gdy pracownik nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, a następnie w trakcie tego roku rozpoczął odbywanie zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych i z tego powodu do pracy nie powrócił przed końcem tego roku, to wymiar jego urlopu nie ulegnie proporcjonalnemu obniżeniu lecz będzie przysługiwał w pełnym przysługującym za dany rok wymiarze.

Stwierdzenie to należy odnosić zarówno do sytuacji, gdy powrót do pracy nastąpił w roku następnym, jak i do sytuacji, gdy powrót do pracy w ogóle nie nastąpił, gdyż stosunek pracy uległ rozwiązaniu (tak, jak w przypadku przedstawionym w zapytaniu).  

Powyżej przedstawione stanowisko wydaje się obecnie przeważać w doktrynie prawa pracy (por. m.in. B. Lenart (red.), Urlopy wypoczynkowe i inne zwolnienia od pracy. Wyjaśnienia. Porady. Orzecznictwo, Warszawa 2014), choć można się również spotkać odmiennym poglądem (zob. m.in. A. Kosut, Komentarz do art. 1552 KP [w:] K.W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz. Wolter Kluwer 2016, wydanie elektroniczne - LEX).
 

 

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06