
Art. 1513 Kodeksu pracy, który nakazuje udzielenie pracownikowi wykonującemu pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, jest przedmiotem dość powszechnej krytyki. Wielu pracodawców podnosi bowiem, że ograniczenie okresu, w którym należy pracownikowi udzielić dzień wolny, do okresu rozliczeniowego, jest rozwiązaniem zbyt sztywnym.
Do sejmu niedawno został złożony poselski projekt zmian w Kodeksie pracy (w dniu 14.12.2012 r.), który przewiduje wprowadzenie zasadniczych zmian w przepisach regulujących problematykę czasu pracy. Jedną ze zmian zawartych w projekcie jest modyfikacja terminu, w którym pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi wykonującemu pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, innego dnia wolnego od pracy. Dotychczas uprawnienie pracownika do udzielenia dnia wolnego od pracy musiało bowiem zostać zrealizowane do końca okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiła praca w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli pracodawca nie miał takiej możliwości (np. kończył się okres rozliczeniowy), to był zobowiązany do wypłaty pracownikowi stosownego dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy.
Zgodnie z rozwiązaniami wynikającymi z przywołanego projektu w razie braku możliwości udzielenia we wskazanym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, pracodawca będzie mógł udzielić dnia wolnego od pracy w następnym okresie rozliczeniowym. Jak wynika z uzasadnienia projektu „celem zmiany art. 1513 Kodeksu pracy jest umożliwienie pracodawcy wywiązania się z obowiązku rekompensowania pracownikowi dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy”. Zatem zgodnie z projektem dopiero, kiedy w danym bądź kolejnym okresie rozliczeniowym oddanie czasu wolnego będzie z różnych powodów niemożliwe, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić dodatkowe wynagrodzenie za pracę.
Zobacz szkolenia:
- W jakich sytuacja kierownikowi wyodrębnionej komórki organizacyjnej pracodawcy przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych
- Wydanie świadectwa pracy po umowie o pracę zawartej na czas zastępstwa (według nowych zasad)
- Dopuszczalność zawarcia równoległych stosunków pracy pomiędzy pracodawcą i pracownikiem