Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych nieodpłatnych świadczeń
24 lipca 2014
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają nie tylko postawione do dyspozycji pracownika pieniądze i świadczenia rzeczowe, ale również wartość nieodpłatnych świadczeń.
Wątpliwości związane z określeniem, kiedy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, były przedmiotem rozważań organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych. Ostatnio tym zagadnieniem zajął się również Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. akt – K 7/13) uznał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące nieodpłatnych świadczeń są zgodne z Konstytucją. W uzasadnieniu wyroku skład orzekający zauważył, że pomimo bardzo szerokiego ujęcia przychodów ze stosunku pracy, nie każde spełnione na rzecz pracownika świadczenie można uznać za podlegające opodatkowaniu.

Sąd wskazał, iż świadczenia uzyskiwane od pracodawcy, aby podlegały opodatkowaniu, muszą prowadzić do pojawienia się po stronie pracownika dochodu, czyli korzyści majątkowej, która może wystąpić w dwóch postaciach: prowadzi do powiększenia aktywów, co jest zwykłym skutkiem wypłaty pieniędzy, albo do zaoszczędzenia wydatków, co może być następstwem świadczenia rzeczowego lub w formie usługi.

W uzasadnieniu podkreślono, że o powstaniu u pracownika przychodu z nieodpłatnych świadczeń możemy mówić jedynie wtedy, gdy zaistniały następujące okoliczności:
 
  • świadczenie zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie);
  • świadczenie zostało spełnione w interesie pracownika a nie w interesie pracodawcy i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06