Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy pracownik może dochodzić odszkodowania bezpośrednio od mobbera?
21 lipca 2014
Zgodnie z art. 943 § 1 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Z powyższego wynika zatem, że to przede wszystkim na pracodawcy spoczywa odpowiedzialność za działania mobbingowe występujące w zakładzie, gdyż to właśnie on powinien im przeciwdziałać. W praktyce zdarza się jednak, że mobberem nie jest pracodawca, ale jeden z pracowników, a pracodawca nie wie nawet, że pracownik czy też pracownicy są mobbingowani przez współpracownika.
W takiej sytuacji powstaje pytanie, wobec kogo pracownik powinien kierować swoje roszczenia. Czy pracownik dochodząc przed sądem odszkodowania czy też zadośćuczynienia z powodu mobbiggu powinien wystąpić przeciwko bezpośredniemu mobberowi czy też przeciwko pracodawcy odpowiedzialnemu za działania mające na celu przeciwdziałanie wystąpieniu tego zjawiska w zakładzie?

Istotne stanowisko wyraził w tym zakresie Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 28 lutego 2014 r. (sygn. akt III APa 2/14), w którym stwierdził, że „roszczenia odszkodowawcze związane z mobbingiem określone w art. 943 § 3 i 4 k.p. powinny być dochodzone przez pracownika wyłącznie od pracodawcy, który zatrudnia ofiarę mobbingu. Podstawę prawną odpowiedzialności pracodawcy za szkodę wyrządzoną działaniami innego pracownika stanowi art. 430 k.c. o odpowiedzialności zwierzchnika za szkodę wyrządzoną innej osobie przez podwładnego przy wykonywaniu powierzonej mu czynności. Niemniej jednak, naprawienie szkody mobbingowanemu pracownikowi przez pracodawcę upoważnia tego ostatniego do późniejszego wystąpienia z tzw. roszczeniem zwrotnym przeciwko osobie winnej mobbingu na podstawie art. 441 § 3 k.c. w zw. z art. 300 k.p.”.

Z powyższego wynika zatem, że pracownik powinien wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie albo zadośćuczynienie przeciwko pracodawcy, bez względu na to, kto był mobberem. Na pracodawcy spoczywa bowiem obowiązek przeciwdziałania mobbingowi.

Jeżeli natomiast zjawisko mobbingu zostanie przed sądem udowodnione przez pracownika i pracodawca zostanie obciążony obowiązkiem zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia, może on następnie w drodze regresu dochodzić roszczeń od bezpośredniego mobbera, który naraził go swoim zachowaniem na szkodę.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06