
Przepis Kodeksu pracy zawarty w art. 181 daje możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu przez ubezpieczoną matkę dziecka co najmniej 8 tygodni tego urlopu, w przypadku gdy dziecko przebywa w szpitalu. Wówczas pozostałą część urlopu macierzyńskiego matka może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala.
Zgodnie z ust. 129 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016r., poz.372) w przypadku, gdy ubezpieczonej, która przerwała urlop macierzyński zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem przebywającym w szpitalu, na zasadach ogólnych nabędzie ona prawo do zasiłku opiekuńczego.
Zgodnie z ust. 144 i 175 komentarza do ustawy zasiłkowej, zasada ta ma zastosowanie również do ubezpieczonych korzystających z urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego.
Okres wypłaty zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub ojcowskiego przypadający po wypisaniu dziecka ze szpitala nie stanowi odrębnej części zasiłku.
Uprawnienie to, od 2 stycznia 2016 r. dotyczy zarówno ubezpieczonych będących, jak i niebędących pracownikami.