Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Proporcjonalność urlopu wypoczynkowego a nabycie prawa do urlopu uzupełniającego
29 września 2014
Od stycznia ubiegłego roku jestem zatrudniona w sklepie A. na stanowisku kasjer – sprzedawca w pełnym wymiarze czasu pracy. Dostarczyłam wszystkie świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia oraz świadectwo ukończenia szkoły. Kadrowa poinformowała mnie, iż mam prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, który to urlop wykorzystałam w całości. We wrześniu 2014 roku nabyłam prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego, o czym także dowiedziałam się od naszej kadrowej. W październiku 2014r. zamierzam złożyć wypowiedzenie, moja umowa skończyłaby się 25.10.2014 r. Jak powinien zostać rozliczony mój urlop wypoczynkowy?
Wymiar urlopu wypoczynkowego oraz jego zmiana w trakcie roku kalendarzowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego jest oczywiście uzależniony od stażu pracy oraz innych tzw. okresów zaliczalnych, w tym – szkoły. Przy „stażu” do 10 lat wymiar urlopu pełnoetatowego pracownika wynosi 20 dni, powyżej 10-letni okres uprawnia do 26 dni urlopu. Wymiar 26-dniowy nabywa się z mocy prawa, tj. z upływem 10-lat. Dlatego też jeśli pracownik nie wykorzysta całego urlopu do momentu nabycia prawa do dłuższego urlopu, wówczas pracodawca „dolicza” 6 dni do puli urlopowej pracownika.

Urlop uzupełniający według kodeksu pracy

O drugiej sytuacji stanowi art. 158 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Należy podkreślić, iż z treści tego przepisu wynikają dwie podstawowe przesłanki a mianowicie: wykorzystanie urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz uzyskanie prawa do urlopu w wyższym wymiarze.

Zasady proporcji urlopowych


Z aktualnie obowiązujących przepisów kodeku pracy wynika, iż z tzw. proporcją urlopową mamy do czynienia zasadniczo w następujących przypadkach:
  • zatrudnienie niepełnowymiarowe (art. 154 § 2 kodeksu pracy),
  • nawiązanie lub ustanie zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego (art. 1551 kodeksu pracy) oraz
  • powrót pracownika do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie absencji wymienionych w art. 1552 kodeksu pracy.
Ustanie stosunku pracy a urlop wypoczynkowy

W świetle art. 1551 kodeksu pracy w przypadku ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Urlopowe regulacje wykonawcze

Aby udzielić odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie należy także zajrzeć do rozporządzenia MPiPS z dnia 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Z § 3 tego rozporządzenia wynika bowiem, iż wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.

Podsumowując…

Mając na uwadze, iż niezależnie od „trybu”, w jakim Pani nabędzie prawo do 26 dni urlopu w trakcie roku kalendarzowego („doliczenie” czy też tzw. urlop uzupełniający), ustawodawca nakazuje proporcjonalne wyliczenie przysługującego urlopu w oparciu o wyższy wymiar. Wyliczenie powinno być więc następujące: 26 dni / 12 miesięcy x 10 miesięcy = 22 dni urlopu wypoczynkowego za 2014 r.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06