Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Łączenie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy
3 lipca 2014
W obecnym stanie prawnym rodzicom przysługuje niezależnie od urlopu macierzyńskiego dodatkowy urlop macierzyński, którego wymiar uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych przy porodzie, oraz urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni. W przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie rodzice mają prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w łącznym wymiarze 6 tygodni. Gdy natomiast przy porodzie przyjdzie na świat większa liczba dzieci wówczas rodzice mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 tygodni. Niezależnie natomiast od liczby dzieci urodzonych przy porodzie, po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze mają prawo do 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Jak wynika z art. 1821 § 5 oraz art. 1821a § 6 kodeksu pracy, pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Z powyższego wynika, że ustawodawca przewidział możliwość łączenia korzystania przez pracownika z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy, u którego pracownik korzysta z wskazanego urlopu, jednak ograniczył wymiar czasu pracy pracownika w takim przypadku. Takie rozwiązanie wymaga jednak spełnienia określonych przesłanek. Przede wszystkim podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku pracownik musi wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu z wykonywaniem pracy. Wymiar czas pracy nie może być wówczas wyższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.

Nie ma natomiast żadnych prawnych ograniczeń w zakresie rozkładu czasu pracy w tym okresie. Jak wynika z wyjaśnień MPiPS, w takiej sytuacji przepisy nie określają, w jakim rozkładzie czasu powinno się wykonywać pracę. Oznacza to, że w przypadku łączenia korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu można pracować np. 2 dni w tygodniu po 8 godzin i 1 dzień przez 4 godziny, albo 3 dni po 6 godzin i 1 dzień przez
2 godziny lub 3 dni po 4 godziny i 1 dzień przez 8 godzin, a także 5 dni po 4 godziny.

W takiej sytuacji zasiłek macierzyński ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik będzie świadczył pracę w okresie łączenia korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z pracą. Gdy będzie wykonywał pracę w wymiarze połowy wymiaru czasu pracy (1/2 etatu) to będzie otrzymywał:
  • w przypadku łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą zasiłek macierzyński w wysokości 50% podstawy wymiaru,
  • w przypadku łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zasiłek macierzyński w wysokości 30% lub 40% podstawy wymiaru (w zależności od wybranego trybu korzystania z urlopu rodzicielskiego).
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06