
Wiadomości
W jakich sytuacjach dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego?
31 lipca 2014
W art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że wolne od podatku są dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, który zorganizowany został przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie.
Podkreślić jednak należy, iż w myśl powyższej regulacji dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu po łącznym spełnieniu następujących warunków:
- wypoczynek musi odbywać się w formie zorganizowanej,
- organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
- forma wypoczynku to: wczasy, kolonie, obóz lub zimowisko, w tym połączone z nauką pobyty na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,
- dopłata dokonywana jest na rzecz dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia.
Zauważyć należy, iż do podmiotów organizujących wypoczynek zaliczyć można zarówno jednostki organizujące wypoczynek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (np: biura turystyczne), jak i te, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością (np.: szkoły, kościoły, organizacje charytatywne, stowarzyszenia lub fundacje). Pamiętać jednak należy, iż aby objąć zwolnienie podatkowym otrzymane dofinansowanie, pracownik powinien przedłożyć dokument, który zawiera co najmniej nazwę i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, formę wypoczynku, imię i nazwisko dziecka korzystającego z zorganizowanej formy wypoczynku, imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty oraz kwotę i datę dokonania zapłaty.
Zobacz także:
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-03-06