Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Tarcza Antykryzysowa – dodatkowy zasiłek opiekuńczy
14 kwietnia 2020
W związku z wydłużeniem do Świąt Wielkanocnych okresu, w którym zamknięte są przedszkola, szkoły, żłobki, konieczne było wdrożenie dodatkowych rozwiązań dla osób zobowiązanych do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat 8. Znalazły się one w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

W dotychczasowym brzmieniu ustawy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym stanowił art. 4 ustawy. Zgodnie z treścią art. 82 ustawy nowelizującej ustawę antykryzysową „do okresu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nie wlicza się dotychczas wykorzystanego okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie art. 4 ust. 1 tej ustawy w brzmieniu dotychczasowym.”.

Na tej podstawie trzeba uznać, że osoby, które przed dniem wejścia w życie nowelizacji wykorzystały dodatkowy zasiłek opiekuńczy, będą mogły z niego skorzystać ponownie. Dodano również postanowienie, które zezwala Radzie Ministrów w drodze rozporządzenia określić dłuższy okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego biorąc pod uwagę okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki, lub okres niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych.

Ponadto ustawodawca zdecydował się rozszerzyć krąg uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o opiekunów niepełnosprawnych dzieci i osób dorosłych (art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 4 ust. 1a) oraz ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (art. 4a). Co więcej zasiłek według znowelizowanych przepisów będzie przysługiwał nie tylko w razie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszczało dziecko, ale także w razie niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna.

Art. 4 otrzymał następującą treść:

„1. W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID–19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  1. dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
  2. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego

– przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.

  1. W przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze z powodu COVID-19, do których uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez okres nie dłuższy niż 14 dni.”

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz jego przyznawania nie uległy zmianie. Mogą się o niego ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni, objęci ubezpieczeniem chorobowym, sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat 8 (na skutek zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza). Muszą oni złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Natomiast przedsiębiorcy składają przedmiotowe oświadczenie bezpośrednio do ZUS.

Zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, a okresu jego pobierania nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, ustanowionego w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Świadczenie można pobierać za każdy dzień sprawowania opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że jako okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w oświadczeniu można wskazać zarówno okres „od-do”, ale także poszczególne dni, w których realnie dana osoba sprawuje opiekę nad dzieckiem. Można wyłączyć z tego okresu dni, w których dziecko mogłoby mieć zapewnioną opiekę przez inną osobę oraz te, które nie są dla tej osoby dniami pracującymi, na przykład soboty i niedziele.

Należy pamiętać, że nawet jeśli oboje rodziców pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jedno z nich. Mogą również podzielić się opieką nad dzieckiem, ale tylko w ramach 14-dniowego limitu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06