
Wiadomości
Skutki podatkowe wypłacania pracownikowi ekwiwalentu za wykorzystywanie własnych narzędzi, materiałów lub sprzętu
15 lutego 2015
Zdarza się, że pracownicy do wykonywanej pracy wykorzystują prywatny sprzęt, materiały i narzędzia. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikom ekwiwalent za używanie prywatnej własności do celów służbowych.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są ekwiwalenty pieniężne za używanie przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzi, materiałów lub sprzętu stanowiącego ich własność. W ocenie organów podatkowych, aby ekwiwalent mógł korzystać ze zwolnienia, powinny być spełnione następujące warunki:
- ekwiwalent musi być wypłacony w pieniądzu,
- kwota ekwiwalentu powinna odpowiadać poniesionym przez pracownika wydatkom, to znaczy musi zachodzić racjonalny związek pomiędzy kwotą wypłaconą pracownikowi a wartością używanych dla celów pracodawcy narzędzi, materiałów lub sprzętu należących do pracownika oraz stopniem zużycia rzeczy dokonanego w trakcie tego używania,
- narzędzia, materiały lub sprzęt muszą stanowić własność pracownika,
- narzędzia, materiały lub sprzęt należące do pracownika muszą być wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
- narzędzie - to urządzenie umożliwiające ręczne wykonanie jakiejś czynności lub pracy,
- materiał – to z czego się wytwarza,
- sprzęt – przedmiot użytkowy wykorzystywany do jakiejś pracy lub w jakichś okolicznościach.
Zobacz także:
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-03-06