Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Kolejne świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne
22 maja 2020
Jeżeli w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna, to drugiej stronie takiej umowy cywilnoprawnej przysługuje świadczenie postojowe. Można się o nie ubiegać maksymalnie trzy razy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać je po raz kolejny, jeżeli raz zostało już wypłacone?

W pierwszej kolejności trzeba przypomnieć, że świadczenie takie przysługuje osobie wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, zwane dalej ,,umową cywilnoprawną'' (art. 15zq ust. 1 pkt 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zwanej dalej „ustawą antykryzysową”). Uprawniony musi mieszkać na terytorium Polski i być obywatelem RP lub mieć prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP i legalnie przebywać na terytorium naszego kraju. Dodatkowo przedmiotowa umowa musiała zostać zawarta przed 1 kwietnia 2020 roku.

Zgodnie z art. 15zr ustawy antykryzysowej omawiane świadczenie przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 roku, ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Uprawnionemu przysługuje tylko jedno świadczenie postojowe, nawet w przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia. Natomiast w przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskana w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 r., świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.

Osoba uprawniona może wystąpić z wnioskiem o świadczenie postojowe do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem zleceniodawcy (zamawiającego). Można to zrobić z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS albo papierowo - pocztą lub osobiście w placówce ZUS. Wzór wniosku zamieszczony został na stronie internetowej Zakładu. Dodatkowo do wniosku należy załączyć kopię umów cywilnoprawnych. Co istotne, należy pamiętać, że świadczenie przysługuje wyłącznie tym zleceniobiorcom (wykonawcom), którzy nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

Ze świadczenia można skorzystać nawet trzykrotnie. Aby tak się jednak stało, to zgodnie z art. 15zua ust. 3 ustawy antykryzysowej należy wykazać w oświadczeniu, że sytuacja materialna wykazana w poprzednim wniosku nie uległa poprawie.

Trzeba pamiętać, że ZUS wypłaci świadczenie postojowego po raz kolejny nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty poprzedniego świadczenia postojowego.

Wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06