
Od 6 maja 2020 roku dopuszczono otwieranie placówek opiekuńczych dla najmłodszych dzieci – żłobków i przedszkoli. Określono jednak pewne wymogi, a ostateczne decyzje pozostawiono organom prowadzącym (m.in. jednostkom samorządu terytorialnego). Na stronie internetowej ZUS można znaleźć następujące wyjaśnienie: „Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.”
Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz jego przyznawania nie uległy zmianie. Mogą się o niego ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni, objęci ubezpieczeniem chorobowym, sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat 8, niepełnosprawnym dzieckiem do lat 16, niepełnosprawnym dzieckiem do lat 18, legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo dorosłą osobą niepełnosprawną (na skutek zamknięcia placówki, do której dziecko/osoba dorosła uczęszcza). Muszą oni złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Natomiast przedsiębiorcy składają przedmiotowe oświadczenie bezpośrednio do ZUS.
Zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, a okresu jego pobierania nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, ustanowionego w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Świadczenie można pobierać za każdy dzień sprawowania opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że jako okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w oświadczeniu można wskazać zarówno okres „od-do”, ale także poszczególne dni, w których realnie dana osoba sprawuje opiekę nad dzieckiem. Można wyłączyć z tego okresu dni, w których dziecko mogłoby mieć zapewnioną opiekę przez inną osobę oraz te, które nie są dla tej osoby dniami pracującymi, na przykład soboty i niedziele.