Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 24 maja 2020 roku
5 maja 2020
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2020 roku w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, wydanego na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wydłużono po raz kolejny okres pobierania zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy sprawują osobistą opiekę nad dzieckiem albo dorosłą osobą niepełnosprawną podczas zamknięcia przedszkoli, szkół, żłobków, czy placówek dziennego pobytu.

Od 6 maja 2020 roku dopuszczono otwieranie placówek opiekuńczych dla najmłodszych dzieci – żłobków i przedszkoli. Określono jednak pewne wymogi, a ostateczne decyzje pozostawiono organom prowadzącym (m.in. jednostkom samorządu terytorialnego). Na stronie internetowej ZUS można znaleźć następujące wyjaśnienie: „Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu  epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.”

Zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz jego przyznawania nie uległy zmianie. Mogą się o niego ubiegać rodzice lub opiekunowie prawni, objęci ubezpieczeniem chorobowym, sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat 8, niepełnosprawnym dzieckiem do lat 16, niepełnosprawnym dzieckiem do lat 18, legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo dorosłą osobą niepełnosprawną (na skutek zamknięcia placówki, do której dziecko/osoba dorosła uczęszcza). Muszą oni złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek (np. pracodawcy, zleceniodawcy). Natomiast przedsiębiorcy składają przedmiotowe oświadczenie bezpośrednio do ZUS.

Zasiłek ten przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, a okresu jego pobierania nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, ustanowionego w art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Świadczenie można pobierać za każdy dzień sprawowania opieki. Warto jednak zwrócić uwagę, że jako okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w oświadczeniu można wskazać zarówno okres „od-do”, ale także poszczególne dni, w których realnie dana osoba sprawuje opiekę nad dzieckiem. Można wyłączyć z tego okresu dni, w których dziecko mogłoby mieć zapewnioną opiekę przez inną osobę oraz te, które nie są dla tej osoby dniami pracującymi, na przykład soboty i niedziele.

Należy pamiętać, że nawet jeśli oboje rodziców pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jedno z nich. Mogą również podzielić się opieką nad dzieckiem, ale tylko w ramach 14-dniowego limitu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06