Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy premia uznaniowa wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego?
28 lipca 2014
Nadchodzący okres urlopowy sprawia, że warto przypomnieć zasady rządzące ustalaniem wynagrodzenia urlopowego. Szczególnego rozważania wymaga kwestia ewentualnego wliczania premii uznaniowej do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego?
Wynagrodzenie urlopowe według kodeksu pracy…

Już w art. 152 § 1 kodeksu pracy ustawodawca ustanawia odpłatność okresu urlopowego. Zgodnie bowiem z tym przepisem pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego oraz płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadę uszczegóławia art. 172 kodeksu pracy, w świetle którego za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

Przepisy wykonawcze dotyczące zasad obliczania wynagrodzenia urlopowego

Sposób liczenia wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego został wskazany w rozporządzeniu MPiPS z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia
za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (§ 7 - § 12).

W świetle natomiast § 6 powołanego rozporządzenia wynagrodzenie urlopowe ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem m.in.:
 
  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Z powyższego przepisu nie wynika jednak jednoznacznie, czy premię uznaniową należy wliczyć do podstawy wynagrodzenia urlopowego, czy też nie. Dlatego należy posiłkować się interpretacjami Sądu Najwyższego.

Premia uznaniowa w orzecznictwie Sądu Najwyższego

Analizując kwestię ujmowania w podstawie wynagrodzenia urlopowego premii uznaniowej należy przywołać następujące orzeczenia Sądu Najwyższego:
  • z 20 lipca 2000 r., w sprawie I PKN 17/00, w którym stwierdził, iż tak zwana premia uznaniowa, która nie ma charakteru roszczeniowego, nie stanowi składnika wynagrodzenia za pracę i wobec tego nie mieści się w pojęciu wynagrodzenia urlopowego.
  • z 20 stycznia 2005 r. (I PK 146/04): pojęcie „premia uznaniowa” jako wewnętrznie sprzeczna nie powinna być stosowana w regulaminach wynagradzania, które określają konkretne i sprawdzalne warunki jej przyznawania. Jeżeli regulamin wynagradzania pracowników określa „konkretne i sprawdzalne” warunki premiowania, to pracownik, który spełnił te warunki ma prawo do premii przewidzianej w tym przepisie.
  • z 21 września 2006 r. (sygn. akt II PK 13/06), z którego wynika, iż „pracodawca, ustalając spełnienie przez pracownika ocennych warunków przyznania świadczenia, dysponuje pewnym zakresem swobody, lecz jeśli są to warunki konkretne i sprawdzalne, to świadczenie jest premią a nie nagrodą”.

Podsumowując….

Mając na uwadze wskazane powyżej regulacje prawne oraz interpretacje Sądu Najwyższego należy uznać, iż o konieczności wliczenia premii uznaniowej do podstawy wynagrodzenia za czas urlopu będzie decydował co do zasady charakter prawny tego świadczenia. W sytuacji, w której kryteria przyznawania premii będą konkretne i sprawdzalne, świadczenie będzie miało charakter roszczeniowy i jako takie będzie podlegało wliczeniu do podstawy wynagrodzenia urlopowego.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06