Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy od wypłacanych odszkodowań osobowych płatnik powinien pobrać podatek dochodowy?
14 sierpnia 2014
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, zasada powszechności opodatkowania podatkiem dochodowym powoduje, iż wszelkie postawione do dyspozycji podatnika środki pieniężne, co do zasady, stanowią przychód podatkowy.
W przypadku postawienia do dyspozycji podatnika odszkodowania lub zadośćuczynienia, które stanowi rekompensatę i ma służyć naprawieniu uszczerbku, jakiego doznał poszkodowany, ustawodawca przewidział zwolnienia takiego przychodu z opodatkowania. Jak bowiem wynika z treści  21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

  • odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
  • dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15, czyli dochodu z inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej.
Jak wynika z powyższego, wszystkie odszkodowania majątkowe (poza wymienionymi powyżej) są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. W związku z tym na wypłacającym takie świadczenie nie ciążą obowiązki płatnika.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-03-06